Styl loftowy – co to znaczy?

styl-loftowy-co-to-znaczy

Styl loftowy to jeden z prawdziwych hitów aranżacji wnętrz w ostatnich latach. Ma zastosowanie w mieszkaniach, a także w domach. Jeżeli jeszcze go nie znasz lub masz wątpliwości co go charakteryzuje zapoznaj się z niniejszym artykułem.

Wyjaśniamy, co jest ważne w stylu loftowym, gdzie warto go stosować, jakich materiałów się w nim używa i jakie są najbardziej typowe meble loftowe oraz dodatki związane z tym niezwykle modnym stylem.

Styl loftowy – cechy charakterystyczne

Styl loftowy pochodzi w prostej linii od stylu industrialnego. Surowość stylu industrialnego została tutaj złagodzona ocieplającymi dodatkami. Dzięki temu styl loftowy nadaje się znacznie lepiej do aranżacji powierzchni mieszkalnych, w których z reguły chcesz taki właśnie efekt przytulności i ciepła stworzyć. Ważną cechą stylu loftowego jest również jego eklektyczność, czyli możliwość łączenia elementów pochodzących z różnych epok i wykonanych z najróżniejszych materiałów. Charakterystyczne dla stylu loftowego są:

 • wysokie pomieszczenia;
 • otwarta przestrzeń dzielona jedynie szklanymi czy ażurowymi ściankami;
 • surowe ściany z betonu lub cegły;
 • meble z metalu i drewna.

Podobnie jak w stylu industrialnym we wnętrzach często pozostawia się widoczne elementy konstrukcyjne budynku czy biegnące w nim instalacje. W podobny sposób podchodzi się do mebli, w których widoczne są części składowe i podziały. Najczęściej są to meble, w których połączone są materiały takie jak:

 • metal – stal, miedź itp.
 • drewno – często postarzane;
 • szkło.

Styl loftowy – gdzie warto go wykorzystać?

Styl loftowy może zostać wykorzystany do aranżacji właściwie każdego wnętrza. Dobrze sprawdzi się w różnego rodzaju kawiarniach, klubach czy też poczekalniach. Zwłaszcza jeśli można tam wykorzystać autentyczne surowe ściany czy sufity w celach dekoracyjnych.

Tak samo można urządzić mieszkania umieszczone w rożnego rodzaju przestrzeniach poprzemysłowych, gdzie obecnie dość chętnie zamieszkują fani takich industrialnych klimatów.

W całkiem nowych wnętrzach także można stworzyć klimat loftowy za pomocą odpowiednich mebli, zabudowy loftowej oraz na przykład farby imitującej powierzchnie betonowe. Tutaj w każdym pomieszczeniu możesz zastosować takie elementy jak na przykład:

 • stolik kawowy w salonie;
 • zabudowaną szafę z lustrem w metalowej oprawie w korytarzu;
 • piękny drewniany stół z metalowymi nogami w kuchni czy jadalni;
 • szafę ze szklanymi drzwiami w sypialni.

Styl loftowy czerpiący garściami ze styli industrialnego, retro, vintage czy modernizmu zapewni każdemu wnętrzu, bez względu na jego przeznaczenie, silny i jednocześnie przyjazny charakter. W takich wnętrzach po prostu chcesz przebywać. Nie wahaj się i wykorzystaj ten styl lub jego elementy w Swoim wnętrzu.