Jak dobrać balustradę do schodów?

Jak dobrać balustradę do schodów
Wybór balustrady nie zawsze jest prosty – wiele osób twierdzi, że nawet trudniejszy od wyboru schodów. Dlaczego? Bo ten element wykończeniowy jest dobrze widoczny z każdej perspektywy – z parteru i z piętra. Stanowi ich połączenie, dlatego powinien być spójny. Do tego musi wpisywać się w koncepcję aranżacyjną całego domu. Nie wiesz, na co się zdecydować? Podpowiadamy!

Rodzaje balustrad – ażurowe, kurtynowe, szklane

Każda z tych grup ma inne cechy charakterystyczne i nadaje się do instalacji zarówno jako balustrady wewnętrzne, jak i na zewnątrz budynków. Balustrady ażurowe odznaczają się lekką konstrukcją. Składają się z cienkich profili, co sprawia wrażenie lekkie oraz dynamiczne. Ich ułożenie może być zróżnicowane – od symetrycznego poziomego czy pionowego, aż po abstrakcyjne formy. Podobne są balustrady całoszklane, które można łączyć z drewnem lub stalą. W całości stalowe balustrady tworzą np. kurtyny. Dwie równolegle biegnące poręcze umieszcza się wzdłuż schodów, a między nimi wstawia się szklane tafle czy tralki z drewna.

Dopasowanie balustrady do rodzaju schodów – zabiegowe, wachlarzowe

Balustrada powinna idealnie komponować się ze schodami i zapewniać użytkownikom bezpieczne, płynne poruszanie się między piętrami. Dlatego też istotne jest, aby pasowała do kształtu i biegu stopni, warto wybrać balustrady na zamówienie. Dynamikę schodów jednobiegowych podkreślą minimalistyczne balustrady składające się ze stalowych linek lub biegnących równolegle do siebie tralek. Schody kręcone, z uwagi na swoja formę powinny mieć barierkę, która będzie solidnym wsparciem. Najlepiej wygląda taka wykonana ze stali, czasem artystycznie rzeźbionej. Schody kaskadowe wymagają dwóch symetrycznych poręczy, a zabiegowe można wykańczać na kilka sposobów, np. montując wysokie tralki, biegnące od stopni aż do sufitu.

Materiał wykonania barierki

Schodowe barierki występują w wielu wariantach, a różnią się także materiałem, z jakiego powstają. Tutaj do wyboru masz:  drewno – ponadczasowe, budujące przytulne, naturalne wrażenie,  szkło – nowoczesne, lekkie i zapewniające pełna transparentność,  stal – solidną, odporną na korozję, zapewniającą wysoką jakość wykończenia. Najlepiej jest oczywiście połączyć ze sobą dwa materiały – drewniane poręcze i metalowe tralki? A może szkło w metalowej czy drewnianej obudowie? Opcji jest wiele, ważne, żeby uzyskać efekt harmonii i dopasować wygląd klatki schodowej do pozostałej części mieszkania.