Balustrada szklana czy stalowa? Jaką wybrać?

Balustrada szklana czy stalowa Jaką wybrać
Wykończenie każdej klatki schodowej obejmuje efektowne barierki. Te już dawno przestały być traktowane jako element zabezpieczający i ograniczający stopnie, lecz z powodzeniem stanowią również dekorację wnętrza. Dlatego nie bezpodstawnie zastanawiasz się, z jakiego materiału powinna być wykonana balustrada. Szklana czy stalowa? Pomagamy w rozwiązaniu tego dylematu!

Balustrada szklana – cechy i dopasowanie

Całoszklane balustrady są niezwykle efektownymi konstrukcjami, które świetnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Tam, gdzie priorytetem są jasne, pełne światła i świeżości wnętrza, doskonale sprawdzą się transparentne balustrady. Można mieć pytania o ich wytrzymałość, jednak możesz mieć absolutną pewność, co do wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne i zdolności do dźwigania znacznych obciążeń. Wynika to ze stosowania szkła hartowanego, które ma wielokrotnie większą trwałość od zwykłego szkła i nie jest zagrożone rozbiciem. A co z czystością? Dzięki współczesnym technikom, środkom pielęgnacyjnym oraz akcesoriom sprzątającym dzisiaj nie trudno utrzymać w czystości szklane balustrady, zapewniając im idealną przejrzystość, brak smug oraz zacieków.

Balustrada stalowa – co ją charakteryzuje?

Nieco inny charakter ma balustrada stalowa, która wydaje się cięższa i bardziej masywna. Tworzące ją profile są zazwyczaj malowane proszkowo na czarno, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby były białe lub utrzymane w innym odcieniu z palety RAL. Ich grubość determinuje to, czy balustrada będzie „gęsta” czy będzie miała sporo prześwitów. Zazwyczaj konstrukcje tego typu świetnie wyglądają we wnętrzach loftowych, minimalistycznych oraz nowoczesnych. Zaletą balustrad ze stali jest ich wysoka wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych, w tym słońca i wilgoci. To sprawia, że z powodzeniem można zastosować je wewnątrz i poza budynkami. Odporne na korozję zawsze pięknie się prezentują.

A może wcale nie musisz wybierać?

Nadal trudno Ci się zdecydować? Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz wybierać jednego materiału konstrukcyjnego. Z powodzeniem możesz połączyć obydwa – szkło i stal, aby uzyskać ciekawą balustradę na zamówienie o nowoczesnym charakterze. Jej niebywałą zaletą jest to, że pięknie się prezentuje. Profile ze stali stanowią wsporniki dla szklanych tafli – to najpopularniejszy sposób, choć oczywiście są także inna. Współpraca z producentem pozwoli Ci zrealizować również własne, oryginalne projekty.