Styl loftowy – co to znaczy ?
Styl loftowy to jeden z prawdziwych hitów aranżacji wnętrz w ostatnich latach. Ma zastosowanie w mieszkaniach, a także w domach. Jeżeli jeszcze go nie znasz lub masz wątpliwości co go charakteryzuje zapoznaj się z niniejszym artykułem. Wyjaśniamy, co jest ważne w stylu loftowym, gdzie warto go stosować, jakich materiałów się w nim używa i jakie są najbardziej typowe meble loftowe oraz dodatki związane z tym niezwykle modnym stylem.
Styl loftowy – cechy charakterystyczne. Styl loftowy pochodzi w prostej linii od stylu industrialnego. Surowość stylu industrialnego została tutaj złagodzona ocieplającymi dodatkami. Dzięki temu styl loftowy nadaje się znacznie lepiej do aranżacji powierzchni mieszkalnych, w których z reguły chcesz taki właśnie efekt przytulności i ciepła stworzyć. Ważną cechą stylu loftowego jest również jego eklektyczność, czyli możliwość łączenia elementów pochodzących z różnych epok i wykonanych z najróżniejszych materiałów. Charakterystyczne dla stylu loftowego są:
- wysokie pomieszczenia;
- otwarta przestrzeń dzielona jedynie szklanymi czy ażurowymi ściankami;
- surowe ściany z betonu lub cegły;
- meble z metalu i drewna.
Podobnie jak w stylu industrialnym we wnętrzach często pozostawia się widoczne elementy konstrukcyjne budynku czy biegnące w nim instalacje. W podobny sposób podchodzi się do mebli, w których widoczne są części składowe i podziały. Najczęściej są to meble, w których połączone są materiały takie jak:
- metal – stal, miedź itp.
- drewno – często postarzane;
- szkło.
Styl loftowy – gdzie warto go wykorzystać ? Styl loftowy może zostać wykorzystany do aranżacji właściwie każdego wnętrza. Dobrze sprawdzi się w różnego rodzaju kawiarniach, klubach czy też poczekalniach. Zwłaszcza jeśli można tam wykorzystać autentyczne surowe ściany czy sufity w celach dekoracyjnych. Tak samo można urządzić mieszkania umieszczone w rożnego rodzaju przestrzeniach poprzemysłowych, gdzie obecnie dość chętnie zamieszkują fani takich industrialnych klimatów.
W całkiem nowych wnętrzach także można stworzyć klimat loftowy za pomocą odpowiednich mebli, zabudowy loftowej oraz na przykład farby imitującej powierzchnie betonowe. Tutaj w każdym pomieszczeniu możesz zastosować takie elementy jak na przykład:
- stolik kawowy w salonie;
- zabudowaną szafę z lustrem w metalowej oprawie w korytarzu;
- piękny drewniany stół z metalowymi nogami w kuchni czy jadalni;
- szafę ze szklanymi drzwiami w sypialni.
Styl loftowy czerpiący garściami ze styli industrialnego, retro, vintage czy modernizmu zapewni każdemu wnętrzu, bez względu na jego przeznaczenie, silny i jednocześnie przyjazny charakter. W takich wnętrzach po prostu chcesz przebywać. Nie wahaj się i wykorzystaj ten styl lub jego elementy w Swoim wnętrzu.
Jakie szkło na balustrady ?
Jeśli chcesz, aby balustrada była piękna i robiła niesamowite wrażenie warto postawić na szkło. Podpowiadamy, jakie szkło najlepiej sprawdzi się w ozdobnej balustradzie i sprawi, że zaprezentuje się ona bardzo elegancko. Balustrady znajdują się w wielu miejscach i są elementem wyjątkowo atrakcyjnym. Dzięki nim można dodać blasku każdej przestrzeni lub też postawić na surowość i prostotę. Nie można jednak zapominać o głównej funkcji balustrady i o tym, że przede wszystkim musi być ona bezpieczna. Jakie więc szkło będzie najlepsze na balustrady?
Szkło na balustrady – przepisy prawne. To jakie warunki musi spełniać szkło stosowane w balustradach określają przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Zgodnie z nim szkło używane w balustradach w miejscach takich jak:
- schody,
- pochylnie,
- balkony,
- loggie,
- portfenetry – okna
- francuskie, okna balkonowe
Nie może posiadać elementów o ostrych zakończeniach, musi przenosić obciążenia opisane w normie PN-EN 1990:2004, a sama balustrada musi mieć odpowiednią wysokość gwarantującą ochronę przed wypadnięciem.
Rodzaje szkła na balustrady. Podana powyżej norma opisuje trzy rodzaje szkła. Są to szkła podzielone na kategorie ze względu na to jak rozpadają się po rozbiciu:
- szkła odprężone – typ A – szkło float – ten typ szkła rozpada się na duże fragmenty o ostrych krawędziach;
- szkła laminowane – typ B – szkło przedzielone warstwą foli, która utrzymuje całość pomimo popękania szkła;
- szkła hartowane – typ C – ten typ szkła rozpada się na malutkie kawałki o nieostrych krawędziach (tak jak szyby samochodowe).
Zgodnie z rozporządzeniem w balustradach wolno stosować tylko szkło o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia, które tłucze się na drobne, nieostre kawałki. Zatem wymagania te spełniają tylko szkła laminowane i hartowane.
Szkło na balustrady – przepisy niemieckie. Z powodu dużej ogólnikowości polskich przepisów przy projektach często wykorzystywane są znacznie dokładniejsze i precyzyjniejsze normy niemieckie. Zasady doboru szkła do balustrad są tam opisane w dokumentach takich jak:
- TRAV – Technische Regeln für die Verwendung von absturzsichernden Verglasungen;
- TRLV – Technische Regeln für Verwendung von linienförmig gelagerten Verglasungen;
- TRPV – Technische Richtlinien für punktfömig gelagerte Verglasungen.
Bardzo istotnym elementem jest również sposób mocowania szkła w balustradach szklanych, który w dużej mierze odpowiada za ich wytrzymałość i trwałość. Tutaj wielu producentów stosuje własne systemy mocowania, które zamówisz wraz ze szkłem.
Jak dobrać balustradę do schodów ?
Wybór balustrady nie zawsze jest prosty – wiele osób twierdzi, że nawet trudniejszy od wyboru schodów. Dlaczego? Bo ten element wykończeniowy jest dobrze widoczny z każdej perspektywy – z parteru i z piętra. Stanowi ich połączenie, dlatego powinien być spójny. Do tego musi wpisywać się w koncepcję aranżacyjną całego domu. Nie wiesz, na co się zdecydować? Podpowiadamy!
Rodzaje balustrad – ażurowe, kurtynowe, szklane. Każda z tych grup ma inne cechy charakterystyczne i nadaje się do instalacji zarówno jako balustrady wewnętrzne, jak i na zewnątrz budynków. Balustrady ażurowe odznaczają się lekką konstrukcją. Składają się z cienkich profili, co sprawia wrażenie lekkie oraz dynamiczne. Ich ułożenie może być zróżnicowane – od symetrycznego poziomego czy pionowego, aż po abstrakcyjne formy. Podobne są balustrady całoszklane, które można łączyć z drewnem lub stalą. W całości stalowe balustrady tworzą np. kurtyny. Dwie równolegle biegnące poręcze umieszcza się wzdłuż schodów, a między nimi wstawia się szklane tafle czy tralki z drewna.
Dopasowanie balustrady do rodzaju schodów – zabiegowe, wachlarzowe. Balustrada powinna idealnie komponować się ze schodami i zapewniać użytkownikom bezpieczne, płynne poruszanie się między piętrami. Dlatego też istotne jest, aby pasowała do kształtu i biegu stopni, warto wybrać balustrady na zamówienie. Dynamikę schodów jednobiegowych podkreślą minimalistyczne balustrady składające się ze stalowych linek lub biegnących równolegle do siebie tralek. Schody kręcone, z uwagi na swoja formę powinny mieć barierkę, która będzie solidnym wsparciem. Najlepiej wygląda taka wykonana ze stali, czasem artystycznie rzeźbionej. Schody kaskadowe wymagają dwóch symetrycznych poręczy, a zabiegowe można wykańczać na kilka sposobów, np. montując wysokie tralki, biegnące od stopni aż do sufitu.
Materiał wykonania barierki. Schodowe barierki występują w wielu wariantach, a różnią się także materiałem, z jakiego powstają. Tutaj do wyboru masz:
- drewno – ponadczasowe, budujące przytulne, naturalne wrażenie,
- szkło – nowoczesne, lekkie i zapewniające pełna transparentność,
- stal – solidną, odporną na korozję, zapewniającą wysoką jakość wykończenia.
Najlepiej jest oczywiście połączyć ze sobą dwa materiały – drewniane poręcze i metalowe tralki? A może szkło w metalowej czy drewnianej obudowie? Opcji jest wiele, ważne, żeby uzyskać efekt harmonii i dopasować wygląd klatki schodowej do pozostałej części mieszkania.
Balustrada szklana czy stalowa ? Jaką wybrać ?
Wykończenie każdej klatki schodowej obejmuje efektowne barierki. Te już dawno przestały być traktowane jako element zabezpieczający i ograniczający stopnie, lecz z powodzeniem stanowią również dekorację wnętrza. Dlatego nie bezpodstawnie zastanawiasz się, z jakiego materiału powinna być wykonana balustrada. Szklana czy stalowa? Pomagamy w rozwiązaniu tego dylematu!
Balustrada szklana – cechy i dopasowanie. Całoszklane balustrady są niezwykle efektownymi konstrukcjami, które świetnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Tam, gdzie priorytetem są jasne, pełne światła i świeżości wnętrza, doskonale sprawdzą się transparentne balustrady. Można mieć pytania o ich wytrzymałość, jednak możesz mieć absolutną pewność, co do wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne i zdolności do dźwigania znacznych obciążeń. Wynika to ze stosowania szkła hartowanego, które ma wielokrotnie większą trwałość od zwykłego szkła i nie jest zagrożone rozbiciem. A co z czystością? Dzięki współczesnym technikom, środkom pielęgnacyjnym oraz akcesoriom sprzątającym dzisiaj nie trudno utrzymać w czystości szklane balustrady, zapewniając im idealną przejrzystość, brak smug oraz zacieków.
Balustrada stalowa – co ją charakteryzuje ? Nieco inny charakter ma balustrada stalowa, która wydaje się cięższa i bardziej masywna. Tworzące ją profile są zazwyczaj malowane proszkowo na czarno, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby były białe lub utrzymane w innym odcieniu z palety RAL. Ich grubość determinuje to, czy balustrada będzie „gęsta” czy będzie miała sporo prześwitów. Zazwyczaj konstrukcje tego typu świetnie wyglądają we wnętrzach loftowych, minimalistycznych oraz nowoczesnych. Zaletą balustrad ze stali jest ich wysoka wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych, w tym słońca i wilgoci. To sprawia, że z powodzeniem można zastosować je wewnątrz i poza budynkami. Odporne na korozję zawsze pięknie się prezentują.
A może wcale nie musisz wybierać ? Nadal trudno Ci się zdecydować? Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz wybierać jednego materiału konstrukcyjnego. Z powodzeniem możesz połączyć obydwa – szkło i stal, aby uzyskać ciekawą balustradę na zamówienie o nowoczesnym charakterze. Jej niebywałą zaletą jest to, że pięknie się prezentuje. Profile ze stali stanowią wsporniki dla szklanych tafli – to najpopularniejszy sposób, choć oczywiście są także inna. Współpraca z producentem pozwoli Ci zrealizować również własne, oryginalne projekty.
Dbamy o każdy detal.
Wieloletnie doświadczenie.
Profesjonalny montaż.
Realizacja zleceń na najwyższym poziomie.
Najwyższe standardy bezpieczeństwa
Niezawodność.
Wysoka jakość, która nie zna kompromisów !
Jesteśmy firmą, która łączy w sobie tradycję, innowacyjność i dbałość o szczegóły. Nasza oferta balustrad, bram, ogrodzeń oraz kompleksowa obsługa sprawiają, że klienci chętnie wracają do nas po kolejne projekty. Możemy pochwalić się nie tylko szeroką gamą produktów, ale także zaawansowanymi technologiami, które stosujemy na każdym etapie produkcji. Naszym celem jest dalszy rozwój oraz dążenie do perfekcji w każdym zrealizowanym projekcie.
Wszystkie nasze wyroby są zgodne z normami bezpieczeństwa oraz posiadają odpowiednie certyfikaty. Regularnie przeprowadzamy audyty jakości, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo naszych produktów. Zależy nam, aby klienci czuli się pewnie korzystając z naszych wyrobów.
Porozmawiajmy.
Skontaktuj się z nami, aby omówić szczegóły współpracy. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i przedstawimy szczegółowe informacje na temat naszych produktów.
Zaufali Nam.
Zaufanie i satysfakcja Klientów jest miarą naszych sukcesów.